sobota 19. dubna 2014

Jari už spí celou noc

O Vánocích jsem se rozhodla, že nám všem třem nadělím novoroční dárek – naučím Jarinka spát celou noc. A protože se mi to povedlo během čtyř dní a je to už více než 3 měsíce, rozhodla jsem se, že se podělím o to, jak to u nás probíhalo.

Jako 14-ti měsíční dítě už to musí zvládnout bez nočního pití mléka … už se určitě budí jen ze zvyku… nauč ho, že bude usínat bez tvé přítomnosti a že si dudlík musí najít sám … radila mi kamarádka. Dostala jsem od ní několik dobře míněných rad a doporučení přečíst si knihu Každé dítě můžedobře spát. Definitivní rozhodnutí, že to zvládneme, jsem získala po přečtení článku od Veroniky.

Na úplném začátku jsem si po večerech četla knihu, abych zjistila, co nás čeká a na co mám sebe i Martina připravit. Autorka v knize popisuje různé případy a důvody, proč mají děti problémy s usínáním a hned uvádí, jak daný problém vyřešit. Důležité je, co nejvíce zjednodušit usínací rituály (mléko, dudlík, houpání, vyprávění pohádky apod.) a za plačícím dítětem neběžet hned, ale v doporučených časových intervalech – tedy nejít příliš brzy a zároveň nenechat dítě zbytečně dlouho plakat.

I já jsem si v knize našla náš případ a důkladně si pročetla dobře míněné rady. Jari se od osmého měsíce budil už jen jednou uprostřed noci a stačilo mu dát mléko a on při pití zase usnul, dokonce si i sám našel dudlík a dal si ho zpátky do pusy. Už mou asistenci nepotřeboval. Díky tomu, že už si uměl láhev s mlékem podržet sám, naučil se usínat sám bez naší přítomnosti (Jari už spí sám ve svém pokoji). Zbývalo jen sebrat odvahu a naučit ho, že je možné usnout bez pití mléka. Autorka radí, že pokud je dítě zvyklé pít před spaním mléko, tak jako byl Jari zvyklý, je nutné začít mu mléko dávat minimálně půl hodiny před uložením do postýlky a udělat tak větší časový rozestup mezi pitím mléka a usínáním. Po vypití mléka je čas na společné minuty, ve kterých je dobré zvládnout večerní hygienu a třeba si ještě přečíst knížku. Prostě poslední minuty před uložením do postýlky prožít tak, aby dítě vědělo, že ho rodiče mají rádi a že se nemusí bát usnout, protože rodiče mu budou nablízku.

My po večeři zvládneme koupání, čištění zubů a pak si buď prohlížíme knížku, hrajeme nějakou oblíbenou hru nebo jde Jari nakrmit psy a kocoura. Na závěr, když už Jari leží v postýlce, dáme mu pusu na dobrou noc, podáme mu jeho oblíbenou deku, dudlík, popřejeme dobrou noc, zhasneme světlo a odcházíme z pokoje. On někdy odvětí pa-pa a v jeho hlase je slyšet, že je rád, že už může spát.


Díky tomuto zjednodušení usínacích rituálů, Jari pochopil, že postýlka není místo na hraní nebo že ho tam neukládáme za trest, ale že si tam jde odpočinout. Pomohlo mu to nejen při večerním usínání, ale také při odpoledním spánku. Už si sám říká, že chce deku, dudlík a spát. A když ho nesu do postýlky, těší se, že půjde spát. 

Žádné komentáře:

Okomentovat